Ghotic Lolita ??

15. srpna 2009 v 12:39 | Faye Roux |  J.sTYL
Jestli vás při tomto názvu něco napadá? Jestli to není Gothic styl? A nebo třeba ten slavný román "Lolita"...
No prosím vás, tak to snad ani ne? Protože ačkoliv by se vám to mohlo zdát jinak, Gothic Lolita rozhodně nemá být vyzývavý, právě naopak. Jedinou vyjímkou je Erorori, což je jedno lechtivější odvětví tohoto stylu. A ani s goth tento styl nemá moc společného. Jedině odvětví kterému se (také) říká Gothic lolita (matoucí), který je gothic stylu podobný (ale nezaměňujte je!).
Tento styl je inspirován převážně viktoriánským stylem a rokokem (hlavně u gothic lolita). Dívky oblečené v tomto stylu by jste si často (skoro vždy) snadno zaměnili za oživlé viktoriánské porcelánové panenky. Sice tomu tak není vždy, ale je pravidlem že dívky musí mít sukni délky po kolena. Vyjímkou jsou chlapecké styly, Elegant gothic loilita a Erorori. Pod touto sukní většinou nosí spodničku/y aby byla více objemná. Oblečení Gothic Lolitek je dekorované krajkami, volánky a stuhami. Často se objevuje vzor koruny. Téměř nepsaným pravidlem jsou "vlasové doplňky" (nevím jak jinak to říci). Obvykle jsou to malé kloboučky a korunky posazené na stranu hlavy, mašle, převážně pak veliké mašle posazené vpředu na vrcholku hlavy a zdobené krajkové čelenky jaké možná znáte z anime (kde se i často vyskytují lolitky, či dívky oblečeném podobným stylem). Dalšími doplňky pak bývají vhodné kabelky, plyšáci (hlavně u sweet lolita), starobylé, nebo jiné vhodné brože, lolita botky, někdy krajkové obojky a jen málokdy "obyčejné" šperky. Neměly by být vidět ramena a ROZHODNĚ (vyjma gothic lolita a Erorori) by neměl být vydět korset (u gothic lolity to nemusí platit, neboť je to styl velmi inspirovaný gothic, kde se korsety běžně nosí jako součást oblečení). Gothic lolita každopádně není jen o stylu, ale velice důležité je také chování. Nezáleží totiž co nosíte, pokud to nosit neumíte.

Odvětví:

Sweet lolita
Známé také jako Amairori. Oblékají se většinou do pastelových barev (většinou je to růžová) a dětských vzorů a motivů. Dalo by se říci, že cílem sweet lolity je vypadat co nejroztomileji, a pokud možno také co nejdětšťěji. Obchodů ve kterých najdete šaty právě pro sweet lolitky je asi nejvíce. Nejznámější jsou Angelic Pretty, a Baby, the stars shine bright - značka známá i jako BSSB.
Classic lolita
Nebo curashikku lolita. V tomto odvětví se vyskytuje o něco méně krajek, avšak o to více je v něm volánků. Classic lolita je elegantější než sweet lolita, a o mnoho méně roztomilá. Classic lolity se oblékají velice podobně jako dívky z viktoriánského období. Mohla bych je trochu přirovnat k "starším sestrám" sweet lolit. Barvy se vyskytují spíše tmavé, častá je hnědá. Časté jsou i květinové vzory a bílá. Elegantně se i chovají. Nejznámější utiky jsou Victorian Maiden a Mary Magdalene.
Gothic lolita
Také Gosurori, Goth-loli, G-LOL. Kombinuje převážně černou a bílou barvu, nejčastěji pak jako černé šaty s bílou krajkou. Vypadá podobně jako gothic, je to styl, řekla bych - černý, tajemný a mrtvý. Častými motivy jsou kříže. Střih je často stejný jako u sweet lolity. Gothic lolity si mohou dovolit výraznější líčení. Často se používá bílý pudr aby tvář získala porcelánový nádech, černé stíny či černá nebo temně rudá rtěnka. Takovéhle šatičky si seženete skoro úplně v každém sweet butiku.
Vedlejší směry:
Casual lolita
Všední lolita. Dalo by se říci: Lolita oblečení upravené tak aby z něj učitelku nevezli. Kromě toho je jednoduší něco takového ušít.
Elegant gothic lolita
Píše se o něm jako o EGL. Je to styl založený Manou, a ten to bere tak trochu po svém. Je velmi podobný gothic lolita, jen o něco elegantnější. Jsou nto šaty značky Moi Meme Moitié. Povoleny jsou i dlouhé sukně. Hodilo by se k němu přirovnání "starší sestry", nebo dokonce "matky" gothic lolity.
Punk lolita
Nejmodernější odvětví, zvané jinak Pankurori. Vyskytují se tu kárové vzory, potisky, tmavé barvy, převážně černá a červená, potisky a spínací špendlíky (vynález paní Westwoodové - ne doslova, jen v módě - od níž také často "teče" inspirace). Toto jsou lolity většinou jen sukněmi a černými krajkami. Tento styl hodně čerpá ze stylu Visual Kei. Většinou jsou to "jen" rockové fanynky.
Itarori
Známý i jako Guro lolita. Rozhodně to nejsou lolitky které by si jen tak vykračovaly po ulici. Většinou nosí bílé šaty postříkané "krví", časté jsou různé "zdravotní/lékařské" motivy. V překladu to znamená lolita v bolestech - podle toho se snad už lépe dělá obrázek.
Country lolita
Je to vlastně druh sweet lolity, možná trochu přirozenější. Lolita šaty na motivy sladkého ovoce. Většinou jsou pestře barevné.
Otarori
Jsou to fanoušci anime (otaku) představující nějakou anime postavu se stylem lolita. Většinou Chii cosplay. Skoro vždy si v těchto šatech vyjedou jen na cony a jiné akce. Většinou jsou to kostými z levných materiálů a se střihem upraveným tak, že to již ani lolita není
Erorori
Nebo Erololi, erotic lolita.Lolita v sexy modýlku nebo lolita ve svém spodním prádle. Šaty bývají kratší a s hlubokým výstřihem.
Wa-lolita
Lolita móda inspirovaná japonským kimonem. Široké rukávy, často jako u tradičního kimona, klasický "japonský" výstřih, parodie na pás obi - občas s obří mašlí, a bohatá loli sukýnka.
Qi-lolita
Toto odvětví je pro změnu inspirováno čínskými "tradičními šaty" (promiňte, tu změť písmenek si nepamatuji -_-). Vyskytují se i prvky ovlivněné čínskou módou vůbec.
Kurorori
Nic zvláštního, lolita oblečená celá v černém!
Shirorori
Pro změnu celá bílá.
Pánské styly:
Elegant gothic aristocrat
Jak asi již název napovídá, "sourozenec" EGL. Pánský styl, velice podobný gothic, jehož duchovním otcem je opět Mana. Černá, bílá, rukávy s velkými volány, dlouhé kalhoty (i sukně).
Ouji
Často nazívané také Oujisama, Kodona či Prince. Halenky s volány, vestičky, kalhoty většinou 3/4, kravata, klobouk, podkolenky a někdy punčocháče. Většinou ho nosí spíše dívky. Bohužel!
Dandy
Trochu mírnější než Ouji, dlouhé kalhoty. Je jako pánský styl 19. století. Většinou černá barva.

OBCHODY kde se prodávají různé lolita styly:

Angelic Pretty
Mary Magdalene
Innocent world
Victorian Maiden
Baby, the stars shine bright
Moi meme moitié
Montreal
Marie Antionette
h.NAOTO
Putumayo
Juliette et Justine

Jak být lolita?

neformální článek - pár loli-pravidel a rad...
  • Nauč se mluvit a chovat. K lolitě se věty typu "Ty vole, so děláš s tim voknem!?" opravdu hrozně nehodí. A naopak slovíčka jako "nashledanou", "prosím" a "děkuju" či "děkuji" lolitkám sluší. U starodávné (classic) lolity vypadá obvzláště pěkně pokud se také naučí mluvit spisovně (v běžném životě). "Neinteligentní jedince" ignoruj, nebo ještě líp jim odvěť nějakou vtipnou a milou poznámkou (s tím si pravděpodobně neporadí - něco takového nečekal). Tohle neplatí pro punk-lol a otarori, a možná ani k určitému typu erorori. Prakticky to ani moc nejsou lolity. Koukej se lidem do očí a HLAVNĚ SE USMÍVEJ! Tím není myšlený "hollywoodský" úsměv, ale ten přirozený a vřelý. Pij (pokud možno nepij) až v dospělosti a to nejlépe víno a šampaňské - rozhodně ne pivo. Gokigenyo (gokigenjó) = zvořilejší Ahoj, Arigato zonjimasu (arigató zondžimasu) = Děkuji mnohokrát a Gomenasai (gomenasaj) = Omlouvám se, Gomen asobase (gomén aso basé)/Osore irimasu = Omluvte mě.
- tímhle bych začala, protože jasně vidím že tohle dá nejvíc práce...
  • Pečuj o sebe. Dívka s kabelkou od Diora a žlutými zuby opravdu nebudí dobrý dojem... A proto dělej všechny takovéty věci do kterých nás nutí máma. To taky není moc jednoduché, zato nejdůležitější - hlavně ty zuby.
  • Nauč se vystupovat. Lolity mají vždy rovné držení těla. Lolitky chodí rovně a jistě. Pomáhá koukat se před sebe. Stojí s nohami u sebe, nebo mírně rozkročmo se špičkami, ne úplně, směrem k sobě. Stejně i sedí. Ruce mají často spjaté v klíně. Rozhodně by neměly vypadat sexy. Vypadá roztomile když se klaníš a děláš pukrlata. Ať mají tvé dárky úroveň - elegantní dárek, nádherně zabalený. Zařiď si pokojík ve viktoriánském stylu. Peč, vař, choď na opery a balety, uč se tančit, maluj a dělej ruční práce (to se hodí - můžeš si pak sama šít). Pořádej večírky, zahradní slavnosti a hlavně čajové dýchánky.
  • Zařiď si šatník. Protože originální oblečení je HODNĚ drahé, nabízejí se možnosti: 1. pro ty šikovnější - ušít si je (kurz šití dělá zázraky). Lehčí je varianta si je nechat ušít (ale ne u profesionálky - tam to vyjde draho, takže to já navrhuju jen pokud chceš nějaké složitější šaty). 2. pro ty méně šikovné a chudé (prostě pro normální lidi) - zahrát si na "babičku Sherlocka". To proto, že budete prolézat sekáč za sekáčem a H&M a pátrat po příhodných kouscích (i babičina půda je "zajímavá"). A potom si je zkombinujete a upravíte - na to už školená švadlena být nemusíš. Rozhodně ale nekupujte umělé krajky a lesklé látky. Nejlíp uděláte s bavlněnými látkami. Čelenky se dají hodně snadno ušít, klobouk se sežene, malý klobouček se dá udělat z papíru a polepit látkou a přišít ke stuze (nebo ho ukradněte panence), korunka se dá udělat z drátu a umělých perel, třešničky se taky dají jednoduše "splácat" a přišít ke gumičce. Na rukavice se zkus zeptat starých a hodně starých lidí. Kabelka se dá snadno ušít na stroji a všelijak dozdobit, na základ uší a třeba i zapínání (jinak můžeš v klidu použít jednobarevný zip) se požít silnější drát nebo ideálně "spešl" plastová trubička - lidi co se v tom vyznaji by ti měli poradit. Pěkné ozdobné růže se už běžně prodávají, a můžeš je také ostřihat z umělých stonků. Podkolenky seženeš všude, krajku si na ně doporučuju udělat na gumičce, tu můžeš použít i na bílé či černé ponožky (ty se moc nenosí), a vhodné punčochu už tuplem (i když podkolenky jsou vhodnější). A pokud máš to štěstí s malou nohou, boty seženeš bez problému - no přece ty co nosí malé holky, tady se vyplatí investovat, a hledat DLOUHO než to bude ono. Namísto slunečníčku můžeš použít vhodný deštník nebo dražší a vhodnější. Jediný problém bude asi s parukou ta je poněkud dražší, a dobrá se shání těžko, ale ta není nutností, takže je vše vyřešené.
  • Učeš se. Vlasy lolit jsou skoro vždy co nejdelší. Většinou se nosí vlasy volně rozpuštěné, ale často také dva vysoko posazené culíky na stranách hlavy. Můžete mít jakékoliv vlasy - od naprosto rovných až po macro kudrlinky, jen přirozené barvy (až na vyjímky - nejčastěji u gothic loli). U lolitek vypadají pěkně lokny (ne ve smyslu pramenů ani vlasu - myslím takové ty vlny...). Zvláště u sweet a gothic lolit vypadají pěkně. Složitěšjí varianta spočívá v natáčkách a nebo tvých rukou. Ještě před akcí si umyjte a rozčešte vlasy. Pracuj oramen po pramenu. Nejdřív si nanes do vlasů stylingový přípravek, nejlepší je asi pěnové tužidlo, a potom si je natoč na dva prsty až k hlavě kde je připneš pinetami, vlásenkami nebo sponkami (ne klapacíma sponkami) - stačí 1 nebo 2. Přelakuj si vlasy, jemně.Takto si uprav celou hlavu a "obal" (zabal) ji do šátku tak aby se "drdůlky" neponičily. No a dál... - jdi spát!!! Až ráno vstaneš opatrně si sundej šátek, opatrně si vyndej sponky (nebo co si použila) a jemně si přelakuj vlasy ještě předtím než uděláš jakoukoliv úpravu (než se jich dotkneš), jestli je upravovat budeš (třeba jen nasazením doplňku), zalakuj je velmi jemně ještě jednou. Další z možných verzí je kulma - vydrží to celkem dlouho (průměrné osobě 1/2 dne), a vypadá pěkně, je to i snažší, ale při častém používání škodí (proto se náramně hodí pro ty co nejsou tak nenormální jako já aby si v tomhle zaostalým zapadákově vykračovaly po ulici - na příležitostné focení a videa, slavnostní příležitosti, cony a koncerty). Když už jsme u toho vlnění, větší vlny si snadno vyrobíš spánkem ve 3 copech. Nejlíp vypadá samozřejmě paruka, ale co si budem povídat...
  • Nalič se. Moc se nelič pokud nejsi g-lol atp. A ani tak to nepřeháněj. Nej-lolita je nelíčit se vůbec (ale to by ta lolita musela být krásná - ale i k míň hezkým se nejlíp hodí nalíčit jen to co je opravdu nutné). Nabídnu jednu z možností make-upu pro lolitu. Vyčisti si pleť a omej ji vodou. Použij jen lehký (nebo žádný - vypadáš-li dobře, je to ta nejlepší varianta, či normální+korektor - pokud potřebuješ na své tváři něco "spravit") make-up co nejstejnější nebo o trochu světlejší (případně i tmavší) barvy jako tvá pleť a nezapomeň ho do ztracena rozetřít i na krk, až ke kraji oblečení. Můžeš tvář přepudrovat bílým transparentním pudremNa spánky a tváře nanes růž (vhodnou a ladící s tvojí přirozenou barvou). Směrem od ucha k dolní čelisti nanes "neviditelně" bronzer ve větší pl
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Co mámm přidat ???

Příběhy 32.1% (105)
Videa 21.7% (71)
Obrázky 25.1% (82)
Jiný....(jestli tak napiště do komentíku) 21.1% (69)

Komentáře

1 CuTe AnGeL CuTe AnGeL | Web | 15. srpna 2009 v 12:43 | Reagovat

Spřátelíš ?

2 Velediction Velediction | Web | 15. srpna 2009 v 12:43 | Reagovat

Ahoj žádám o podporu v druhém kole v SONPU s Troyem, dííky za tvůj hlas a rád ti to oplatím.....

http://snapeova.blog.cz/0908/2-kolo-sonp

3 anička anička | Web | 15. srpna 2009 v 12:47 | Reagovat

máš moc pěknej blog :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
free counters